„Milyen egy átlag mai kapcsolat? A szexualitás elapadása után felléphetnek a kizsákmányolás különböző fokozatai, s ha a másiknak ez nem tetszik, jönnek a külön utak” - úgymint az internetbújás, titkos találkákra járás, vagy az éjszakáig kimaradozás, csakhogy ne kelljen a másik mellett lenni. Aki ezektől várja kapcsolata javulását, erősen melléfog. Lélekmelegítő esszé a kiegyensúlyozott párkapcsolatot keresőknek.
Ha esetleg nem tudtad: a Csajok és Pasik társkereső egy igen népszerű ismerkedős oldal, ez itt a hozzá kapcsolódó párkapcsolati blog, nem csak a társkeresők történeteivel. Ha végeztél a sztorival és szívesen keresnéd te magad is a nagy Őt, nézz be hozzánk! A regisztráció ingyenes és azonnal kipróbálhatod.
Kedves Blogolók és Hozzászólók,
úgy érzem, eljött az ideje, hogy lerántsam a leplet egy titokról, elnézve az eddigi termést. A kapcsolat minőségére panaszkodók rossz helyen keresik a választ, mert a „problémás” nő vagy férfi nem mellette vált problémássá. Mélyebben vannak az okok minden esetben. Ha gyerekkorban valakit a szülei – és elsősorban az anya – érzelmileg elhanyagoltak, sérül. Így nő fel, sérült felnőtt válik belőle, majd az otthoni mintát kényszeredetten követve létrehoz egy másik sérült embert. Nagy vonalakban nem túlzás kijelenteni, hogy sok sérült ember pedig egy sérült társadalmat alkot. Mit lehet tenni, ha valaki azon kapja magát, hogy „ejnye, most rólam van szó. Ezért vagyok érzelmileg és sok más szempontból szétcsúszva” ?
1. a probléma belátása, diagnosztizálása, beismerés, tudatosítás, komolyan vevés – hogy mindez létezik, mindez bennem lakozik. Főbb ismertető jegye, hogy az agresszivitás, az egoizmus, és a nemtörődöm szellemiség mellé mindig betársul a narcisztikus személyiségzavar is (a korábbi kapcsolatokban való sérülés itt nem opció, mert azt még a leghülyébb ember is belátja, hogy ez a dolog, a párkeresés, már csak ilyen – ettől senki nem válik sérültté).
2. önfejlesztés és elhatározás. Bármennyire is ott zubog a fejedben, nem kell megismételni a hibás, otthonról örökölt mintákat, hiába mutatkozik rá erős inger, az nem te vagy, így működik agyunk kognitív része, de nem kell alárendelni magad neki. Akkor nem szabad ember vagy, hanem az elméd szolgája. (Nekem mindkét szülőm goromba, gondatlan és alkoholista volt: én nem lettem egyik sem, lehettem volna, de meg lehet törni a családi / generációs / társadalmi átkot, ezt a rossz hipnózist. És meg is kell. Ez a szabad akarat egyik hasznos aspektusa, amit okosan kell felhasználni. Mint ahogy annak a vírusnak is ellen lehet állni, amit a mai „felvilágosult”, a múlt értékeit tagadó, embertelen globális áramlat diktál, ami hullámokban árasztja el a világot).
Ha elsősorban az anya szerepe, figurája nincs a helyén, az illető később egy figyelem-és szeretetéhes emberré válik, súlyosabb esetekben zaklató, elnyomó, birtokló, vagy olyan emberré, aki képtelen a szeretet kimutatására, vagy szorongóvá válik, vagy épp annyira lezárja magát érzelmileg, nehogy többet sérüljön, hogy a szorongás teljes hiánya mutatkozik nála, de minden esetnél egy azonos pont van: nem tanul a hibáiból és tapasztalataiból. Innentől a lelki roncsolódás törvényszerű, akár a gravitáció. Sok ilyen esettel találkoztam, szakmámba vág, bár nem pszichiáter vagyok. A szeretethiány átlagos jelenség manapság, csak nézz körbe a világban, vagy kapcsold be a tévét: mindenki „Sztár” akar lenni, mert abban a hitben élnek, hogy a sztárok megkapják mindazt, ami nekik nem jutott: a figyelmet és a szeretetet. Ez hatalmas csapda a személyiségfejlődésnél, bármelyik korcsoportnál.
A balsors nem követ senkit, hanem mi vonszoljuk magunk után. Pedig el is engedhetnénk, de valami mazochista indíttatásból nem tesszük.
Milyen egy átlag mai kapcsolat? A szexualitás elapadása után felléphetnek a kizsákmányolás különböző fokozatai, s ha a másiknak ez nem tetszik, jönnek a külön utak: ...önzőség, ...elmerülni az internetben, ...nyomkodni a telefont, ...titkos találkákra járni, ...éjszakáig kimaradni, hogy ne kelljen a másik mellett lenni. Majd csak megoldódik így ez a dolog magától. Nem fog.
A valódi keresés illúzióvesztéssel jár, és ez nem tetszik nekünk. Nem vagy hitvány, semmirekellő hulladék, mint ahogy pl. az apád mondta, vagy akárki más az életedben. A gyógymód: Tisztelet és szeretet önmagad és mások felé. ŐSZINTE, valódi és mély napi önelemzéssel kezdődik a gyógyulás. A módszer bármely életkorban elkezdhető, mert nincs kifejlődött vagy befejezett ember. Mindez nem egy elcsépelt közhely, bárki is akarja veled elhitetni. Tudd, hogy a gonosz kritikákat savanyú és boldogtalan emberektől kapod – és nem kell törődnöd velük, nekik sokkal rosszabb, hiszen napi 24 órában kell önmagukat elviselni. És még egy jó hír: az önvizsgálat módszere mindenkinél működik és csak pozitív mellékhatásai ismeretesek. Figyeljünk oda egymásra és önmagunkra, nem kerül semmibe. Ilyen egyszerű. A félelem, és az, hogy egész nap önmagunkat kell védeni, vagy sajnáltatni, nem vezet sehova és rengeteg energiát felemészt.
Újra lehet programozni magunkat, hogy önmagunk jobb verziói lehessünk! Miként is működhetnénk ezek nélkül normálisan és mire is számíthatunk?
Még valami: miközben fejlődsz, ügyelj rá, hogy ne ess vissza, bárki bármit is mond. Még egyszer: bárki bármit is sulykol, meg lehet törni a hibás beidegződéseket, de ezt csak te tudod, más nem teheti meg. Én is így tettem és boldog kapcsolatban élek a párommal és két gyermekünkkel.
Remélem, segítettem ezzel valakinek ezekben a zavaros, felbolydult időkben.
Egészségetekre!